Izabela Winiewicz – Cybulska o wsi w Unii Europejskiej – jaka ...

Maszyny rolnicze, nowoczesne ciągniki i jakieś  „kosmiczne” urządzenia niczym latające talerze,  zwierzęta hodowlane i gwarne domowe ptactwo – nie jest  to już  poetycka „wieś spokojna”, choć „wesoła”, bo wciąż jest kolorowa  – kwitną kwiaty,  latają motyle
i bociany, a dzięcioł radośnie stuka w drzewo. Na szczęście nie ma jeszcze „kosmicznych” bezbarwnych roślin. Taki jest obraz europejskiej wsi, który podziwiamy w pracach będących rezultatem IX edycji Konkursu Plastycznego „Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś
i jutro”. Organizatorzy to Punkt Informacji Europejskiej „Europe Direct” przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Zespół Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Sitnie. W tym roku w Konkursie  udział wzięło 15 szkół  podstawowych z województwa lubelskiego i jedna szkoła z województwa podkarpackiego. Nadesłano 109 prac, Niestety, to prawie sześciokrotnie mniej niż w roku poprzednim, który  był rekordowym pod względem udziału młodych plastyków może dlatego, że był to rok szczególny –  z trzydziestą – jubileuszową Wystawą Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie, której od dziewięciu lat towarzyszy pokonkursowa plastyczna prezentacja.
Przyznano dwie główne nagrody,  wyróżniono 18 prac. Ograniczona liczba nagród  (dwa tablety) powoduje, że zawsze pozostaje trudny problem obiektywnego i sprawiedliwego wyboru.  Ale jak w każdych konkursach,  muszą być zwycięzcy i pokonani – gorsi i lepsi, choć w  przypadku subiektywnej oceny tej młodej sztuki   tych „lepszych”, których nie udało się nagrodzić  jest  sporo i to nierozstrzygnięty dylemat nie tylko tej  konkursowej  komisji.  Niech  dodatkową nagrodą dla laureatów będzie  sam fakt, że praca  dziecka jest  eksponowana  w holu sitanieckiego pałacu na wystawie uroczyście otwartej  w dniu 2 lipca 2017 w czasie XXXI Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Maszyn Rolniczych.
Najlepsi w tym roku to Zespół Szkół  w Łabuniach, gdzie trafiła  główna nagroda i cztery wyróżnienia (stamtąd są też dwie najmłodsze „zerówkowe” wyróżnione uczestniczki),  Dwójką wyróżnionych uczniów  mogą pochwalić się szkoły w Majdanie Starym (tu jest też  główna nagroda),  w Tomaszowie Lubelskim, Sitnie, Szewni, Niedzieliskach i  w Kamieniu.  Pozostali wyróżnieni chodzą do szkół w Poturzynie, Mirczu i Wiszniowie


Laureatka  Ala z klasy VI z Zespołu Szkół w Majdanie Starym widzi wieś unijną  i europejską tak zwyczajnie –  bez żadnych fantastycznych rozwiązań  –  gospodarstwo  z maszynami rolniczymi, z murowanym  piętrowym domem porośniętym pnącą roślinnością.  Duże partie zieleni to pastwisko dla łaciatej krowy, leśny zagajnik i łąka. Daleko –  w głębi  tego gospodarstwa –  na zielonym brzegu jeziora można rozłożyć koc, odpocząć i  popatrzeć na  zachodzące słońce, które odbija się w spokojnej błękitnej tafli.

Druga nagrodzona praca, autorstwa Alana z klasy I z Zespołu Szkół w Łabuniach,  została zakomponowana  inaczej – frontalnie  –  choć i tu pojawiła się łaciate zwierzę skubiące zieloną  trawę. Tuż obok na płocie usiadł rudy kot. Wzrok patrzącego przyciąga  egzotyczna roślina – krzew rosnący  tuż za płotem: na zdrewniałej łodydze zakwitły  dwie chorągiewki – jedna biało-czerwona, druga niebieska.  Pomarańczowy motyl ze skrzydłami w kropki  zaakceptował chyba taką  „roślinność”  próbując usiąść na  wielkim dwukolorowym płatku.

Od lat obserwujemy pewną stałość i niezmienność  motywów i  technik (farby, pastele, kredki) przy zróżnicowanym  sposobie budowania przestrzeni. Poprzez podział płaszczyzny na trzy części – pionowo, poziomo, albo nawet diagonalnie – niektórzy  w sposób dosłowny ( z podpisem)  dzielą wieś na dawną, dzisiejszą i tę w przyszłości.  Łukasz z klasy III ze szkoły w Niedzieliskach w taki właśnie sposób – na trzech  wyodrębnionych polach –   pokazał ewolucję wiejskiego budownictwa  – od  drewnianego domu, poprzez murowany do nowoczesnej szklanej architektury.  Filip z klasy VII ze szkoły w Tomaszowie Lubelskim  w swoim diagonalnym podziale przestrzeni wykorzystał trzy kolory – zieleń, brąz i żółty. Może są  to nie tylko analogie z barwami natury, lecz również ukryta  symbolika, bo tak sformułowany temat Konkursu  skłania zarówno do syntetycznych jak i symbolicznych rozwiązań, które czasem mogą być zwyczajnie wynikiem przypadku. Taki właśnie „przypadek” na pewno zwróci  uwagę w tegorocznej wystawie. Choć praca  Natalii z klasy V ze Szkoły w Sitnie nie jest nagrodzoną, a jedynie wyróżnioną, można traktować ją jako dość specyficzną  artystyczną wypowiedź – głos  w nieustannej  dyskusji euroentuzjastów i eurosceptyków. To „wypowiedź” oszczędna w słowach  – kompozycja, w której  przy minimum  artystycznych środków osiągnięto maksimum treści. Rozległe żółte pole z łanami zbóż przecina miękka  linia tworząca piaszczystą drogę, którą idzie  samotna postać. To  dziewczynka,  ubrana w żółtą  spódniczkę  i niebieską  bluzkę, która  trzyma w dłoni małą chorągiewkę. Ta unijna chorągiewka wydaje się  naprawdę powiewać, bo  doklejona do płaszczyzny obrazu,  jest  ruchomym jego elementem.  Może to alegoria,  bo droga  biegnie gdzieś w głąb tej linearnej przestrzeni.  Nie wiadomo tak naprawdę dokąd prowadzi  – czy jest drogą donikąd ? Jak daleko znajduje się cel wędrówki tej małej symbolicznej sylwetki ? Co tak naprawdę kryje się za horyzontem zaznaczonym delikatną zieloną linią zza której wschodzi (czy za którą raczej zachodzi) słońce?
Dialog z rzeczywistością,  skłanianie do refleksji i przemyśleń,  to rola współczesnej sztuki – tej małej i tej wielkiej – tej, którą podziwiamy na profesjonalnych wystawach i tej, z którą już od dziewięciu lat spotykamy się w Sitnie.
Wielkiej, głośnej  wystawie zwierząt hodowlanych i maszyn rolniczych towarzyszy wystawa  mała, cicha, ukryta w pałacowym wnętrzu, Kolorowa, mądra w swym przekazie, jest  dziś skromnym  głosem  w dyskusji tych, do których w przyszłości będzie należał świat,
ale   wtedy będą  już mogli  wołać bardzo głośno,

Izabela Winiewicz-Cybulska
przewodnicząca  komisji  IX Konkursu Plastycznego
dla uczniów szkół podstawowych
„Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”

 


Copyright © 2018 Europe Direct Zamość All rights reserved.

Zaloguj się