prof. Krzysztof Zanussi: „Rozważania o przebaczeniu i pojednaniu”...

W dniu 7 marca 2017 r. w ramach XXII Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM mieliśmy okazję spotkać się w WSZiA z profesorem Krzysztofem Zanussim. Ten znany reżyser od lat wspiera merytorycznie Sacrofilm.

Wykład „Rozważania o przebaczeniu i pojednaniu” , w którym wzięło ok 80 osób,  był bardzo osobistą i przemyślaną refleksją prelegenta pozornie odbiegającą momentami od głównego tematu.

Jak postrzegać sprawiedliwość i miłosierdzie, dwa elementy niezbędne w procesie przebaczania ? Kara jest nieodzowną częścią sprawiedliwości a dla pełni późniejszego pojednania winowajca powinien zdecydowanie przyznać się do winy. To właśnie „pokajanie się” winowajcy, do którego nawracał kilkukrotnie p. Zanussi, jest warunkiem pojednania. Miłosierdzie, jakie okazujemy winowajcy nie powinno być równoznaczne z zapomnieniem o winie. Niedopuszczalne powinno być  przebaczanie w czyimś imieniu i niezwykle często historia pokazuje nam jak błędna jest ta tendencja. W ten sposób przebaczono np. sprawcom II wojny światowej, ideologom tworzenia ZSRR  – rządy państw, grupy polityków przebaczyły innym politykom i ideologom w imię świętego spokoju.

A gdzie faktyczny akt przyznania się do winy przez sprawców przeróżnych okrucieństw uczynionych zwykłym ludziom, różnym społecznościom  – retorycznie pytał prelegent.

Mamy tendencję do postrzegania tragedii na świecie przez pryzmat polskiej wsi spokojnej, nie tylko my Polacy – wszak dzisiaj Kijów, stolica Ukrainy, żyje pełnią rozrywki i radości podczas gdy część tego samego narodu codziennie doświadcza okrucieństwa wojny.

Nie uzyskamy w Europie  prawdziwego przebaczania i pojednania godząc się aby rozliczne tragedie rozeszły się po kościach, znikły z ogólnej świadomości a pozostały bólem indywidualnych ludzi. Gdy zapominamy o krzywdach nam i innym uczynionych w przeszłości to łatwo stajemy się sprawcami kolejnych  tragicznych zdarzeń.

Pamiętajmy – przebaczyć a zapomnieć to dwie różne postawy wobec zła. Winowajcy dajmy szansę wyznania win. I odpowiedzmy sobie – czy mamy w sobie moralną siłę aby przeciwstawiać się złu które nas otacza?

 Pan Krzysztof Zanussi pozostawił słuchaczy z wieloma znakami zapytania, jego rozważania powinny stać się punktem wyjścia do indywidualnych rozważań każdego z uczestników spotkania.

Na koniec pozostawił nam poniższy tekst znaleziony w osobistych pamiątkach zmarłego abp. Józefa Życińskiego – przemyślmy to:

‚Gdy budzę się rano, mówię:
jak celnik Zacheusz będę rozdawać,
jak Szymon będę nosić krzyże innych,
jak Weronika będę ocierać twarze,
jak Szczepan dam się kamienować,
jak Jezus na krzyżu będę przebaczać,
jak Franciszek będę kochać.
Wieczorem spoglądam w lustro, widzę:
Adama, który dopiero co zjadł owoc,
Kaina, który dopiero co zabił,
Judasza, który dopiero co zdradził,
Piotra, który dopiero co się zaparł,
Piłata, który dopiero co obmył ręce
i zasypiam
na mokrej od łez poduszce.
A w nocy:
przychodzi Jezus i pyta:
Miłujesz Mnie?”
.

Tekst: Zofia Kiełbińska – Ryń

Zdjęcia: Jolanta Kamińska, Dawid Długosz


Copyright © 2018 Europe Direct Zamość All rights reserved.

Zaloguj się